Vi håller oss till FAKTA!

Publicerat

Kategorier

I dag offentliggjordes vilka program som är med och tävlar i årets prestigefyllda Kristallen-gala. Precis som förra året dominerar Brand New Content kategorin ”Årets Faktaprogram”.

”Vem ska jag tro på?”, skapad på uppdrag av UR, är en tankeväckande och insiktsfull serie som utforskar hur vi navigerar oss genom dagens informationssamhälle. Med fokus på ämnen som källkritik, desinformation och medias makt har serien väckt debatt och fått tittarna att reflektera över sina förhållningssätt till nyheter och informationsspridning i ett allt mer komplext medielandskap.

”Min Tjockumentär”, producerad på uppdrag av SVT, är en personlig och gripande berättelse om Fredrik Boltes som bestämde sig för att genomgå en gastric bypass-operation. Genom att öppet och på nära håll dela sina egna erfarenheter utmanar Fredrik samhällets förväntningar och ger en röst åt alla dem som kämpar med liknande utmaningar.

– Nomineringarna är ytterligare ett bevis på mina fantastiska kollegors kreativa höjd. Nu ser vi fram emot den spännande prisutdelningen samtidigt som vi fortsätter vårt arbete med att skapa innehåll som engagerar, berör och gör skillnad, säger Anders Sundberg, VD på Brand New Content. 

Dela inlägget

Se fler nyheter

”Vem ska jag tro på?” tillbaka med högaktuell valsäsong på SVT och UR Play

Den 10 maj är det premiär för den tredje säsongen av Vem ska jag tro på? – ett originalformat från Brand New Content producerat för UR. I den nya säsongen guidar Kodjo Akolor tittarna genom desinformation, politisk påverkan, propaganda och det digitala spelets roll inför höstens riksdagsval.

Brand New Content producerar Jocke och Jonnas stora jubileumsbröllop för TV4

Tio år efter sitt första bröllop säger Joakim och Jonna Lundell ja till varandra på nytt. I den nya TV4-serien ”Jocke och Jonna – lovar och svär” får tittarna följa hela vägen fram till den stora dagen – som kulminerar i en spektakulär tolv timmar lång direktsändning av jubileumsbröllopet den 23 augusti. Serien produceras av Brand New Content för TV4.

Dubbla nomineringar för Brand New Content i Riagalan 2026

Brand New Content har nominerats med två produktioner i Riagalan 2026.

Vill du veta mer om hur vi kan hjälpa dig?

Landets bästa kreatörer är redo att hjälpa dig med dina kommunikations- och produktionsutmaningar. Hör av dig så berättar vi mer!