Succéserien ”S:t Görans Sjukhus” tillbaka

Publicerat

Kategorier

måndag klockan 21.00 är det premiär för andra säsongen av Brand New Contents hyllade dokumentärserie ”S:t Görans Sjukhus” på Viaplay och TV3.

Efter en stark första säsong, som engagerade både tittare och kritiker, återvänder serien med tio nya avsnitt och fler starka berättelser från vardagen på ett av Sveriges mest intensiva akutsjukhus.

”S:t Görans Sjukhus” följer läkare, sjuksköterskor, undersköterskor och annan vårdpersonal i deras arbete på sjukhuset på Kungsholmen i Stockholm. Med närvaro, värme och allvar skildrar serien både de medicinska utmaningarna och de mänskliga möten som uppstår i vårdens mest avgörande ögonblick.

Viaplay Group har tidigare bekräftat att serien förnyades efter ett starkt gensvar från publiken. Enligt Viaplay finns det en tydlig efterfrågan på verkliga berättelser som speglar samhället på djupet – något som ”S:t Görans Sjukhus” blivit ett tydligt exempel på.

I den nya säsongen återkommer flera av de medverkande från den första omgången, samtidigt som tittarna får lära känna nya ansikten och yrkesroller inom sjukhuset. Ambitionen är fortsatt densamma: att ge en autentisk och respektfull inblick i sjukvårdens vardag, bortom rubriker och statistik.

”S:t Görans sjukhus”, utvecklad och producerad av Brand New Content, har premiär för sin andra säsong på Viaplay och TV3 den 12 januari 2026.

Dela inlägget

Se fler nyheter

Brand New Content producerar ny storsatsning i Åre – realityserien ”Fjället”

Åre är en av norra Europas mest ikoniska skidorter – och nu också spelplatsen för Viaplays nya realityserie Fjället. Serien produceras av Brand New Content i nära samarbete med Skistar och tar tittarna bakom kulisserna på livet i skidbackarna under högsäsong. Inspelningarna i Åre är nu i full gång inför premiären hösten 2026 på Viaplay och TV3.

Karin Bäckmark ny vd för Brand New Television

Brand New Content-gruppen växlar upp och rekryterar Karin Bäckmark som ny vd för dotterbolaget Brand New Television. Anders Sundberg fortsätter som vd och kreativ chef för moderbolaget Brand New Content.

BNC, Del Monte och Lasse Åberg får Sverige att komma på banan

Brand New Content står bakom Del Montes nya kampanj ”Kom på banan – med en banan”, som med humor, nostalgi och tydlig igenkänning vill inspirera unga till att välja bananen framför godis och energidrycker.

Vill du veta mer om hur vi kan hjälpa dig?

Landets bästa kreatörer är redo att hjälpa dig med dina kommunikations- och produktionsutmaningar. Hör av dig så berättar vi mer!