Systrarna Graaf som du aldrig sett dem förut!

Publicerat

Kategorier

De flesta svenskar har koll på systrarna Magdalena och Hannah Graaf men få känner till deras samiska ursprung. I Brand New Contents nya UR-produktion ”Typiskt Samer” plockar systrarna fram sina koltar och beger sig till fjällen för att lära känna den samiska kulturen. Tittarna får följa med på en personlig upptäcktsresa genom Sápmi som innefattar jojkskola, renrace, samisk dans och mycket mer.

– Vi har alltid vetat att vi har samiska rötter, men att verkligen uppleva kulturen på plats var som att lära känna en ny sida av oss själva. Och den sidan är tydligen väldigt förtjust i renkött och klappgröt, säger Magdalena Graaf

Under seriens gång möter Magdalena och Hannah en rad samiska personligheter som berättar om den samiska kulturens rika historia och traditioner. De besöker flera platser med anknytning till den samiska kulturen som den samiska marknaden i Jokkmokk och sametinget i Kiruna. Systrarna lär sig bland annat att jojka, stycka ren och om det samiska hantverket duodji.  

– Det här med jojk var lite som att sjunga från hjärtat… men mitt hjärta kanske behöver stämmas om, skojar Magdalena

Serien lyfter fram de utmaningar och möjligheter som urfolket samer ställs inför i dagens samhälle, samtidigt som systrarna gör en personlig resa där de tillsammans med sin samiska mamma Linda reflekterar över sina liv, uppväxt och band till sitt samiska ursprung. 

– Att göra den här resan tillsammans med Magdalena och vår mamma var som att öppna en ny bok om vår familjehistoria, fast en bok som vi aldrig riktigt läst innan. Det blev många fina stunder och ännu fler skratt, säger Hannah Graaf.  Typiskt samer sänds fr.o.m den 13 november på onsdagar klockan 22.00 i SVT1 (repris på tisdagar i SVT1 kl 11.00) samt på UR Play och SVT Play. Serien består av sex 30-minutersprogram där varje avsnitt tar upp olika aspekter av samiskt liv och kultur. 

Dela inlägget

Se fler nyheter

”Vem ska jag tro på?” tillbaka med högaktuell valsäsong på SVT och UR Play

Den 10 maj är det premiär för den tredje säsongen av Vem ska jag tro på? – ett originalformat från Brand New Content producerat för UR. I den nya säsongen guidar Kodjo Akolor tittarna genom desinformation, politisk påverkan, propaganda och det digitala spelets roll inför höstens riksdagsval.

Brand New Content producerar Jocke och Jonnas stora jubileumsbröllop för TV4

Tio år efter sitt första bröllop säger Joakim och Jonna Lundell ja till varandra på nytt. I den nya TV4-serien ”Jocke och Jonna – lovar och svär” får tittarna följa hela vägen fram till den stora dagen – som kulminerar i en spektakulär tolv timmar lång direktsändning av jubileumsbröllopet den 23 augusti. Serien produceras av Brand New Content för TV4.

Dubbla nomineringar för Brand New Content i Riagalan 2026

Brand New Content har nominerats med två produktioner i Riagalan 2026.

Vill du veta mer om hur vi kan hjälpa dig?

Landets bästa kreatörer är redo att hjälpa dig med dina kommunikations- och produktionsutmaningar. Hör av dig så berättar vi mer!